Desať zákrut do štartu (5) – „Divá Hana“

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2019, Tlačové správy

Prípravy na XXXVI. ročník Dobšinského kopca 2019 sa rútia k cieľu a rovnakú rýchlosť naberá aj naša miniséria o zákrutách slávneho kopca.

Ak máte správny nájazd a získate rýchlosť na rovinke za „Liptáckou“, tak si poriadne užijete nasledujúcu dvojzákrutu, ktorá trochu pripomína Tilkeho ôsmu zatáčku na novom autodróme v Istanbulskom Parku (F1 sa tam jazdila v rokoch 2005 až 2011). Práve v tejto zákrute môže pretekár ukázať skutočné srdce a skutočné schopnosti. Netreba to však preháňať, aby ste neskončili ako ujo Gusto Slivenský. Ten pred päťdesiatimi rokmi mal isto veľké srdce, ale asi menej skúseností, keď tu prevrátil na strechu svoju novú Škodu 1000 MB. Ujovi Gustovi sa našťastie nič nestalo, no musel si počkať na baníkov, vracajúcich sa zo šichty, aby jeho „hore bruchom“ ležiacu „Škodovečku“ postavil naspäť na kolesá. A že to bolo kvalitne auto dosvedčuje aj fakt, že „embéčka“ naskočila a došla domov na Mlynky po svojich. Nejaký čas potom miestni zatáčku volali „Gustovou“. Viac sa však ujal názov „Divá Hana“, pretože dolu pod zákrutou mala domček (obrysy vraj nájdeme ešte aj dnes) trochu zvláštna žena. Dobšinčania jej nepovedali inak, ako Divá Hana. A keďže aj táto zradná „červenovlasá zatáčka“ je trochu divoká, tak jej prischlo meno „Divá Hana“.

Na toho, kto udržal na uzde „Divú Hanu“ a nestratil rýchlosť, potom čaká krátka žičlivá rovinka, končiaca takmer pravouhlým „Južným portálom“. Ten je signálom, že sa blíži finálna pasáž. Mierne klopená zatáčka pritom zvádza ku „katovaniu“. Ale pozor na to! Nemusí sa to vyplatiť. Mimochodom, prečo „Južný portál“? Pretože v týchto miestach je vstup do privádzacej štôlne vedúcej z Paľcmanskej Maše k Vodnej elektrárni Dobšiná. Ak ste došli až sem, tak sa môžete tešiť na finále s ikonickou „Podkovou“. O tom však až nabudúce.

Sledujte nás aj naďalej, a dozviete sa ešte viac. Informácie o Dobšinskom kopci nájdete na našej webovej stránke www.dobsinskykopec.com, ako aj na našom profile na FB. A nezabudnite prosím, štartujeme už tento víkend!