Desať zákrut do štartu (6) – „Podkova“

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2019, Tlačové správy

Ikonická zákruta Dobšinského kopca je jasným znakom, že sa blížime do cieľa našej minisérie a do skutočného štartu pretekov XXXVI. ročníka Dobšinského kopca 2019 ostávajú už len hodiny.

V tejto mimoriadnej minisérii článkov o dobšinskej trati sme si pripomenuli niektoré zaujímavé udalosti, ktoré pomohli k menám niektorých zákrut a interaktívne sme si preleteli celú trať. Dnes sa ešte preženieme dvoma poslednými dôležitými zákrutami a vrútime sa do cieľa.

Po zdarnom prejazde „Južným portálom“ môžeme na nasledujúcej rovinke nabrať slušnú rýchlosť, no nesmieme to prehnať. Pred nami je najtechnickejší a azda najdôležitejší úsek trate. Najprv nenápadne točíme mierne doľava, aby sa pred nami otvorila nádherne klenutá, takmer 180° pravotočivá zákruta. Nesmieme sa však nechať vyniesť na pravý okraj, lebo by sme si skomplikovali prejazd slávnou „Podkovou“ a stratili rýchlosť vo výjazde. „Podkova“ dostala meno podľa svojho tvaru – pripomína konskú podkovu. Kedysi boli vo vnútri zákruty stromy, no tie neskôr vyrúbali. Zákruta sa stala prehľadnou a zvýšila sa jej bezpečnosť hlavne pre tých, ktorí tadiaľ neprechádzajú často a sú príliš veľkí optimisti v jej nájazde.

Za „Podkovou“ nasleduje jemné esíčko a krátka rovinka, ktorá vrcholí „Hornou Podkovou“. Takto tejto zákrute vraveli kedysi. Neskôr tu stál malý motorest, ktorý dal zatáčke súčasné meno „Salaš“. Zákruta je asi najpomalším úsekom trate a preto je divácky veľmi vďačná (aj v kombinácii s „Podkovou“). Pred nájazdom tu treba pribrzdiť a potom postupne zrýchľovať, aby sme blížiacim sa cieľom preleteli čo najvyššou rýchlosťou.

Ak ste to s nami zvládli aj vy, tak teraz je čas pekne si zosumarizovať celú trať. Tá od svojho štartu v Dobšinej až po cieľ na vrchole kopca meria 6810 metrov. Štartuje sa v nadmorskej výške 461 metrov a prevýšenie do cieľa (858 m) je slušných 397 metrov! Priemerné stúpanie je 5,8 %, no nájde sa aj miesto s 20 % stúpaním. Celkovo je na trati tridsať zákrut a najrýchlejšie túto kombináciu techniky a rýchlosti preletel vlani (22.júla 2018) Christian Merli na „placatej“ Oselle FA 30 Zytek. Tento Talian nebude chýbať na Dobšinskom kopci ani v aktuálnom ročníku a možno svoj vlaňajší čas 2:15,425 min. ešte prekoná.

Či sa tak stane sa dozviete, keď prídete na preteky v nedeľu 21.júla 2019. Informácie o pretekoch na Dobšinskom kopci nájdete na našej webovej stránke www.dobsinskykopec.com, ako aj na našom profile na FB.

Ľuboš Kašický
Tlačový tajomník DK 2019