Dobšiná potvrdila svoju silu

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2016, Tlačové správy

To, že sa Dobšinský kopec pevne usadil v európskom šampionáte pretekov automobilov do vrchu nie je v žiadnom prípade náhoda. Dnes to „piata Európa“ dokonale potvrdila. Neskutočne neprajné počasie celý víkend vytrápilo organizátorov, no húževnatí ľudia z horného Gemera znova ukázali svoju silu a zvládli s bravúrou aj tieto nástrahy.

Nevyzerám síce na to, ale ja už si veľa pamätám. To čo sme však zažili dnes si naozaj nepamätám,“ priznával včera na tlačovej konferencii riaditeľ pretekov, Marcel Kollárik. A to ešte netušil, čo ich čaká v nedeľu.

IMG_5297 0X8C2904 0X8C2280

Predpovede síce neboli optimistické, ale nikto neveril, že bude ohrozené celé podujatie. Keď ešte na poludnie stále pršalo, tak to vyzeralo, že sa dnes možno pretekať ani nebude. Dážď však postupne ustával a hoci mrholilo a trať bola neustále mokrá, tak sa podmienky zlepšili natoľko, že sa dalo vyštartovať do prvej súťažnej jazdy. Tá sa síce zdržala až o 4,5 hodiny, no až v Taliansku bolo určite počuť, ako všetkým padol balvan zo srdca, že sme mohli odštartovať.

So šťastím sa prvá jazda veľmi nezdržala a tak prišla chvíľa na veľmi vážne druhé rozhodnutie. Odštartovať druhú jazdu aj napriek pokročilej hodine a stále neistému počasiu? Organizátori po konzultácii so súťažiacimi prijali aj toto vážne rozhodnutie a urobili správne. Nebyť 45 minútovému zdržaniu, keď sa na trať svojim olejom podpísal „pohárista“ Stanislav Krivák, boli by sme zvládli druhú jazdu ešte skôr.

Odmenou pre tie desiatky ľudí, ktorí sa poctivo podieľali na príprave 33.ročníka bolo, že diváci nakoniec prišli (aj keď v pochopiteľne menšom počte) a preteky skončili s nečakaným prekvapením.

Dobšinátor Simone Faggioli bol prvýkrát porazený na svojej obľúbenej trati! Bolo to síce iba v druhej jazde a o neuveriteľné dve desatiny sekundy, ale stalo sa!!! Aj to môže byť pre suverénneho Taliana motiváciou pre návrat na ďalší rok a pokúsenie sa prekonať znovu  traťový rekord.

No a pre nás všetkých je to zároveň aj pozvánka na ďalší ročník Dobšinského kopca 2017.

Dovidenia!

Ľuboš Kašický
Tlačové stredisko DK 2016