EHC v roku 2017

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2017, Tlačové správy

FIA Majstrovstva Európy pretekov automobilov do vrchu (EHC) ako seriál najprestížnejších pretekov do vrchu sme si predstavili v minulom roku. Po absolvovaní prvej polovice šampionátu roku 2017, ktorá končila šiestym podujatím na najdlhšom kopci, ktorý meria 17,3 km a  ktorým je taliansky pretek Trento – Bondone, začal šampionát naberať rovnaký smer ako tomu bolo v minulom roku.

Na scéne sú opäť dvaja „rivali“ Faggioli a Merli. Obidvaja tento rok poňali opäť ako výzvu. Prvá  polovica sezóny sa niesla jednoznačne v priamom súboji týchto dvoch výborných Talianov, priamom súboji dvoch najprestížnejších značiek v kopcovom šampionáte, ktorými sú Osella a Norma a v poslednom rade aj lámaním traťových rekordov európskych kopcov. Každý z nich ovládol svoju skupinu absolútne dominantne (6 štartov = 6 víťazstiev) a svojich súperov nastavil do pozície štatistov. A ako vyznel ich vzájomný súboj? Veď posúďte sami:

Merli ovládol Rakúsky Rechberg, Španielsko a Nemecký Glasbach, pričom v Nemecku a v Rakúsku pokoril aj traťové rekordy patriace Faggiolimu. Naopak Faggioli vyhral v Portugalsku, na českom Ecce Homo a doma v Taliansku na výnimočnom Trento –Bondone. Pričom všetky svoje víťazstvá okorenil aj traťovými rekordmi. Proste prvá polovica sezóny EHC je z ríše snov a drží fanúšikov jednoznačne v napätí a vo veľkom očakávaní.

Lukratívny súboj v skupinách D/E2-SS a E2-SC  vrhá tieň na ďalšiu skupinu kategórie 2 a to E2-SH. Tato je v jasnej dominancii českých jazdcov. Najlepšie sa v nej darí Vladimírovi Vitverovi, ktorému so svojim Audi TT-R DTM patrí priebežne tretia priečka v kategórii 2.

Horšie je na tom kategória 1, do ktorej patria viac-menej vozidlá klasických skupín, ktorými sú N,A a GT, doplnené o nové vozidla R-kových skupín. Hlavne kedysi prestížna skupina A trpí na nedostatok pretekárskeho náčinia, kde s koncom homologácie niektorých pre túto triedu typických áut sa zo štartového poľa vytratilo niekoľko jazdcov, ktorí buď prestali pretekať, alebo prešli do iných skupín. Podobne sa situácia vyvíja aj v skupine N. Kde hlavne budúci rok môže byť pre túto  skupinu dosť „zaujímavý“.

Tešiť nás však môže, že v kategórii 1 začínajú muziku pritvrdzovať typicky okruhové vozidlá skupiny GT. A tak je na každom preteku čoraz viac Poršákov GT3, BMW-ečiek Z4 ale aj iných skvostov prestížnych športových značiek známych z okruhov, ktoré na kopcoch jazdia výborné časy.

A pre nás fanúšikov sa otvára druhá polovica európskeho šampionátu, ktorého súčasťou je aj náš kopec.

Technika, ktorá kraľuje EHC:

Osella FA30 EVo V8 RPE – skupina D/E2-SS

Hmotnosť 600 kg
Kolesá – priemer 13´´
Šírka predných kolies 9´´-10,35´´
šírka zadných kolies 11´´-14,2´´
Prevodovka SADEV 6 st. – sekvenčná
Motor V8 Fortech zytek – objem 3000ccm
Výkon >480 hp
Max otáčky 10000

 

Norma M20FC – skupina E2-SC

Dĺžka 4600 mm
Šírka 1900 mm
Výška 1071 mm
Rázvor 2940 mm
Hmotnosť 600 kg
Kolesá – priemer 13´´
Šírka predných kolies 9´´-10,35´´
šírka zadných kolies 11´´-14,2´´
Prevodovka SADEV 6 st. – sekvenčná
Motor V8 Zytek – objem 3000ccm
Výkon 500 hp
Max otáčky 10000

 

Pavol Kušnier
tajomník Dobšinského kopca 2017