Faggioli zmenil auto, zmení aj traťový rekord?

Posted on Posted in Dobšinský kopec 2014

Už tretíkrát po sebe sa jazdia v Dobšinej Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu. Ako inak, znova nechýba ani hegemón európskych kopcov a držiteľ traťového rekordu Dobšinského kopca, Talian Simone Faggioli. Simone tu vlani posúval traťový rekord na úroveň 2:21,898s. Trúfa si ho potlačiť ešte ďalej? „Uvidíme,” smeje sa stále vysmiaty Talian.„Ak všetko do seba zaklapne ako má, tak by sa to mohlo podariť.” Simone priznáva, že do Dobšinej chodí rád, pretože miestna trať je predsalen iná, ako väčšina európskych kopcov a na dlhých rovinkách dáva priestor aj jeho silným koňom pod kapotou placatej Normy M20 FC (vlani aj predvlani jazdil na Oselle FA30). Chuť prekaziť jeho ambície by mohol mať azda Čech Miloš Beneš, ktorý ostal Oselle verný aj tento rok. Bude to výhoda?

 

Na čelné pozície celkového poradia, žiaľ, naši pretekári asi nedosiahnu ani tento rok. Každopádne sa však môžeme tešiť na niekoľko zaujímavých konfrontácií. Po havárii v Limanowej má konečne znova v rukách svoje „kopcové zviera” Igor Drotár. Prešovčan vedie priebežné poradie slovenského majstráku a na dobšinské preteky sa vyložene teší. „Tento týždeň sa mi vrátilo opravené auto a už sa nemôžem dočkať, ako ho prevetrám na dobšinskom kopci. Trať je tu úžasná a usporiadatelia ju vedia perfektne pripraviť. Všetko tu vždy funguje ako hodinky a preto je tu radosť pretekať. Verím, že divákov znova poteším pekným výsledkom,” zveril sa nám Igor.

 

No zatiaľ, čo Drotár čakal na opravu auta, tak Ďodi Béreš po „totálke” na Jahodnej prichádza s úplne nový autom. Subaru Imprezu nahradilo Mitsubishi Lancer. „Je to oveľa ľahšie ovládateľné auto, ako Subaru,” pochvaľoval si Béreš, ktorý ešte pár hodín pred preberačkou tvrdo na aute pracoval. „Po rely v Lubeníku sme sa k nemu konečne dostali a dva týždne sme na ňom tvrdo pracovali. Na poslednú chvíľu sme ešte museli meniť aj kardan. Potrebovalo by to však prenastaviť aj prevody, no na to by sme potrebovali ďalší deň, ktorý už nemáme. Na maximálkach budeme preto pomalší. Aj to je dôvod, prečo teraz nepomýšľame na víťazstvo. Cítim však, že auto má potenciál a keď ho doladíme, tak bude schopné víťaziť.” Počkajme si teda na aké miesto bude Ďodiho Mitsubishi stačiť. Ktovie, možno aj prekvapí. Nesmieme však zabudnúť ani na druhého muža priebežného poradia, Jána Miloňa, ktorý sedlá tiež silnú Fábiu WRC, ako Igor Drotár.

 

V čase, keď sa preberali posledné vozidlá, tak na hlavnom námestí v Dobšinej začal večerný sprievodný program na ktorom tento rok vystúpia DJ EKG, MAJK SPIRIT a jeho zostava H16, ako aj jedna z najhranejších slovenských kapiel PETER BIČ PROJEKT.

Zajtra sú na programe dve tréningové jazdy. Tá prvá začína o 9.00 hod. a druhá o 13.30 hod.

 

text a foto: Ľuboš Kašický

Tlačové stredisko DK 2014