Kto sa predstaví divákom na Dobšinskom kopci 2015

Posted on Posted in Dobšinský kopec 2015

Presne týždeň ostáva do štartu Dobšinského kopca 2015 – jediného slovenského podujatia zaradeného do Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu. Dnes už vieme kto tu bude, ale aj to, kto nebude štartovať.

Predbežný zoznam prihlásených hovorí o 134 jazdcoch z 10 európskych krajín. Medzi nimi bude veľmi zaujímavá 18 členná skupina bojujúca o európsky titul na historických vozidlách. Práve na Dobšinskom kopci 2015 budú prítomní hneď štyria úradujúci historický majstri z minulého roku.

Čech Vladimír Konicar na divákom v Dobšinej predstaví s BMW 2002i v kategórii 1, Talian Uberto Bonucci, vlaňajší víťaz Dobšinského kopca medzi Historikmi bude spoločne s monopostom Osella PA9/90 bojovať o body v rámci kategórie 4. V kategórii 5 zraky divákov pritiahne osemnásobný európsky šampión, Čech Petr Tykal, ktorý do Dobšinej privezie Formulu Easter MTX 1-03. Do tretice sa medzi Historikmi predstaví aj Francúz Jean-Marie Almeras, ktorý v rokoch 1978-1980 kraľoval európskym kopcom v triede Racing Cars s vozidlom Porsche 935 a do Dobšinej smeruje prvýkrát.

Na začiatku odseku o Historikoch sme hovorili o štvorici úradujúcich majstroch Európy, až doposiaľ sme ale spomenuli iba troch z nich. Tým štvrtým je český jazdec Josef Michl, ktorý však v tohtoročnej sezóne prestúpil opäť medzi súdobé automobily a tak s Pepu Michla spoločne užijeme v spolupráci s Lotusom Elise v skupine E2-SH.

Veľmi zaujímavé súboje sľubujú aj moderné vozidlá zaradené do kategórie 1. Medzi prihlásenými je totiž kompletná sedmička jazdcov, ktorí figurujú na siedmych najlepších priečkach priebežného poradia majstrovstiev Európy. Tu najviac bodov doposiaľ nazbieral Macedónec Igor Stefanovski na Mitsubishi Lancer EVO IX, ktorému budú v Dobšinej sekundovať rýchle lancery skupiny A českých jazdcov Malého a Vojáčka, ale aj ďalšie N-ká Srba Nikolu Miljkovica, či Čecha Jiřího Losa. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na najrýchlejšieho Slováka v N-kách, Dobšinčana Vlastimila Majerčáka, ktorý určite svoj rekord trate bude chcieť nielen udržať, ale ešte aj vylepšiť.

Samozrejme divákov k trati pritiahne aj kategória 2, čiže kategória prototypov a formulových vozidiel.  Tu síce svoju účasť ospravedlnil z dôvodu účasti na pre neho domácich majstrovstvách talianska dobšinský rekordér a absolútny víťaz posledných troch ročníkov Simone Faggioli. Jeho uprednostnenie domácich majstrovstiev pred Európou je pochopiteľné. V rámci európskych bojov má Simone nazbieraných dostatok bodov, no chce vybojovať aj domáci titul a práve tu, na pre neho domácich tratiach musí oň tvrdo bojovať. Napriek tomu nás v Dobšinej čakajú vyrovnané súboje medzi českým jazdcom Milošom Benešom, ktorého Osellu FA30, bude chcieť určite predstihnúť vychádzajúca kopcová hviezda, Luxemburčan David Hauser na vozidle Wolf GB08F1, ale aj nestrnúci Fausto Bormolini na svojom už klasickom Reynarde K02.

Zabudnúť však nesmieme ani na siluety, kde budú určite prebiehať zaujímavé súboje medzi Čechmi Michlom, Vitverom a Rybníčkom.

A samozrejme spomenúť treba aj naše domáce majstrovstvá, kde o najväčší prídeľ bodov bojuje trojica Jozef Béreš, Igor Drotár, či Ján Miloň. Navyše v Dobšinej bude pokračovať aj súboj medzi Historikmi, čiže Jánom Liptákom, Gabikou Andrišekovou, Ferom Oravcom a Ferom Kmeťom.

Podujatie doplnia navyše aj súťažiaci Slovenského kopcového pohára, kde v poslednej dobe dochádza medzi jednotlivými jazdcami k súbojom doslova o desatinky sekúnd.

V rámci Dobšinského kopca 2015, ako iste všetci uznáte sa máme naozaj na čo tešiť. Preto nezabudnite, že podujatie štartuje už počas budúceho víkendu, v dňoch 17.- 19.7.2015.

Miro Majláth
tlačový tajomník DK 2015