Nahradí Hauser na Dobšinskom kopci Faggioliho ?

Posted on Posted in Dobšinský kopec 2015

Situácia v kategórii 2, do ktorej v hodnotení Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu spadajú vozidla skupín D/E2-SS (Free Formula single-seat racing cars), CN/E2-SC (Production Sport cars) a E2-SH (silhouette), čiže tých divácky najzaujímavejších áut, je po poslednej úprave technických  predpisov (2009) zo strany FIA stabilizovaná.

 

Jednoznačným kráľom spomínanej kategórie je od roku 2009 talianský pretekár Simone Faggioli, ktorý so svojim „Spiderom” po spomínanej úprave predpisov  prerušil hegemóniu formulových vozov F3000, ktoré nepretržite ovládali európske kopce v rokoch 2006-2008. Jeho „obdobie” začalo na prototypoch značky Osella a modeli FA30, s ktorým pokoril traťové rekordy väčšiny európskych kopcov.  V tomto období, ktoré trvalo do roku 2013, mu sekundovali Fausto  Bormolini, Miloš Beneš,  Petr Vítek, László Szasz a Adriano Zerla. V roku 2014 presadol Faggioli do nového auta Norma M20 FC a  väčšina zainteresovaných čakala, že sa možno sily vyrovnajú, ale opak sa stal skutočnosťou a Norma prekonáva rekordy Oselly.

Aj v tomto období sa objavujú noví jazdci a pomaly pribúdajú aj nové autá v kategórii 2. Aj v období „Normy” má  Faggioli svojich súperov, z ktorých mnohí sa naďalej pokúšajú zosadiť ho z trónu, ale pribúdajú aj noví ako Frederiko Liber, veľkým želiezkom v ohni je aj nová jednotka tímu Osella Christian Merli, ktorý sedlá novú zbraň Osella FA30EVO, no zatiaľ prioritne len v talianskom majstrovstve a každý organizátor dúfa, že práve na jeho kopci sa odohrá nový súboj Osella versus Norma a kráľ Faggioli získa ďalšieho hodnotného súpera a spolu pôjdu za novými rekordmi.

Nateraz ďalším takýmto súperom môže byť mladý  25 ročný luxemburský jazdec David Hauser, ktorý na kopce vstúpil v roku 2013 s trojlitrovou formulou GP2 a v tomto roku sa  čoraz viac objavuje na európskych kopcoch v skupine D/E2-SS. Tento talent, ktorý v doterajšej kariére získal niekoľko titulov v kartingu a potom neskôr ako okruhový jazdec  v seriáloch Formula X Sport, Formula Renault 1600, Formula ATS 3 a Formula 3, kde štartoval na známych európskych okruhoch, bol v rokoch 2004, 2005, 2006, 2008 a 2009 vo svojej krajine ocenený za zvláštne zásluhy v oblasti motošportu.

Na rozvoj jeho talentu dohliada otec, riaditeľ a manažér v jednej osobe Christian Hauser, ktorý ma 25 ročné skúsenosti s pretekaním a medzi jeho úspechy patrí aj prvé miesto vo svojej triede na 24hodinovke v Spa Francorchams. Ako športové náradie si vybrali značku Wolf, ktorú založil v roku 1976 Kanaďan Walter Wolf a v rokoch 1976-1979 pôsobil vo formule 1 s jazdcami ako boli Jody Schecter, Jacky Ickx a Arturo Merzario.   Značka Wolf bola obnovená v roku 2009 s projektom Wolf GB08 s dvojlitrovým motorom Honda v triede športových prototypov.  Wolf hneď v prvom roku nenašiel premožiteľa v talianskom okruhovom šampionáte. Po ďalších úspechoch aj vo vytrvalostných závodoch sa v roku 2013 vytvorila firma sekciu, ktorá začala pripravovať kopcové špeciály. Výsledkom je WOLF GB08 F1, ktorý bol pripravený podľa všetkých noriem pre formulu 1 2005.

Technické Parametre Wolf GB08F1

Konštrukcia Carbon
Motor Wolf Power 1,7 preplňovaný (alebo 3.0 V8 Wolf Power)
Výkon 550 Hp (500 Hp)
Hmotnosť 480kg (550 kg)
Tlmiče Oram

Všetci sa tešíme ako sa Davidovi Hauserovi bude dariť na pre neho neznámej trati v Dobšinej.