Odznelo na tlačovke

Posted on Posted in Dobšinský kopec 2014

Na tlačovke 31.ročníka Dobšinského kopca 2014, ktorá bola v sobotu podvečer sa zúčastnili: riaditeľ preteku Marcel Kollárik, zástupca riaditeľaBoris Kubovič a piloti Simone Faggioli, Josef Michl, Igor Drotár, Václav Janík, Jozef Béreš ml., Federico Liber a Etore Bassi.

Najprv vedenie preteku zhodnotilo prvý deň.

„Prvá havária Štefana Tokoliho zanechala na trati veľa oleja a chvíľu trvalo, kým sa to odstrániť,” povedalMarcel Kollárik. „Potom sme na trať pustili najprv predjazdcov, aby sme sa ubezpečili, že je všetko v poriadku a prvá jazda sa následne išla pod pruhovanými vlajkami. Na prvom mieste je bezpečnosť. Preto to zdržanie. Ostatné nehody boli malé kolízie, ktoré sme riešili za pochodu.”

 

Boris Kubovič: „Tento ročník sme pojali viac v znamení bezpečnosti. Chceme šíriť osvetu a odkaz o bezpečnosti na cestách, čo je konané v spolupráci s FIA a ich programom Action for road safety. Pripravili sme tričká, materiály, ap. A ako už Marcel povedal. To zdržanie bolo v záujme bezpečnosti. Ak by sme teda mali zhodnotiť prvý deň, tak z toho najdôležitejšieho hľadiska, hľadiska bezpečnosti na cestách bolo všetko v poriadku.”

 

Potom sa k slovu dostali postupne všetci prítomní pretekári, ktorí sa vyjadrili k dojmom z trate a prvého dňa 31.ročníka Dobšinského kopca.

Federico Liber: „Som tu prvýkrát. Trať sa ešte iba učím, no páči sa mi a verím, že zajtra sa ešte zlepším. Obujem lepšie pneumatiky a to sa ukáže aj na čase.”

 

Etore Bassi: „Nemám od preteku očakávania. V pretekárskom aute znova sedím po roku a hlavné bude preteky odjazdiť a niečo sa naučiť. So Simonem sa poznám asi tri roky a spolu s kamarátmi ma prehovárali, aby som si pretekanie vyskúšal. Povedal mi, že ak mám dobre začať, tak musím začínať v Dobšinej. Tak som tu,” netajil taliansky herec, ktorého poznáme aj z nemenovaného televízneho seriálu. „Trať sa mi páči. Organizácia je výborná. Neľutujem, že som tu. Už sa teším na zajtrajšie preteky a dúfam, že sa mi vydaria.”

 

Simone Faggioli: „V tomto roku som vymenil auto. S tým starým sme dosiahli maximá a už sme sa nemali kam posúvať. Naskytla sa príležitosť a tak sme Osellu vymenili za Normu. Tá je proti Oselle technickejšia a citlivejšia. Nie je tak priamočiara a rýchla ako predošlé auto. Pomaly si na ňu zvykám a cítim, že sa ešte máme kam zlepšovať. A to je ďalšia motivácia. Každý sa ma pýta, či pokorím vlaňajší rekord. Nuž, neviem. Uvidíme. Určite sa však o to pokúsim.”

 

Václav Janík: „Miestna trať sa mi páči. A nielen trať. Páči sa mi miestna organizácia a ľudia, ktorí sa tu okolo preteku pohybujú, takže sa sem rád vraciam. Rodinu na preteky nikdy neberiem, ale tu robím výnimku. Osobne mám síce radšej technickejšie trate, no táto je mimoriadna. Je rýchla aj technická zároveň a to sa mi páči. Dúfam len, že to dokážem aj zajtra rýchlejšími časmi.”

 

Igor Drotár: „Chodím sem roky. Pamätám si ročníky 2000, 2010 aj 2013. Ten kopec sa mi mení pred očami a každým rokom je lepší. Chcem sa preto poďakovať usporiadateľom za kus roboty, ktorý tu urobili. Zvlášť v tomto priestore, ktorý určite nepatrí medzi najbohatších. Vážim si preto, že tu môžeme štartovať.”

 

Josef Michl: „Škodu 130 som odložil pre 5 rokmi. teraz som sa však rozhodol znova ju prevetrať, lebo viem, že tu jazdila výborne. Nemali sme síce veľa času na prípravu, ale snažíme sa zajazdiť na tom čo najlepší výsledok. Žiaľ, že som tu iba jediný zástupca historických majstrovstiev, ktoré je tak trochu v tieni.”

 

Jozef Béreš ml.: Auto sme začali stavať už v zime. Mysleli sme, že bude čas na dokončenie, no po havárii na Jahodnej sme museli zamakať, aby sme ho stihli pripraviť na Dobšinú. Dobšinú zvlášť, lebo to je moja srdcovka. Moja obľúbená domáca trať. Na aute sme sa nadreli a boli týždne, keď sme doslova vyšli z dielne iba sa osprchovať a vyspať. Ako vždy nám ešte chýba ďalší deň, lebo stále niečo vyskočí. dne mi v druhej jazde spadol kábel z jedného čidla a auto preplo na núdzový režim. Ale aj také chybičky sa stávajú, bohužiaľ.”

355-img0349

354-img0345

356-img0355

Tlačové stredisko DK 2014