Päť európskych dobšinských rokov

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2017

Zdá sa to možno neuveriteľné, ale Dobšinský kopec už má za sebou päť rokov v spoločnosti Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu. Poďme sa teraz spoločne pozrieť, čo všetko sa za tento čas v Dobšinej udialo.

Všetko odštartovalo v roku 2012. Nie žeby dovtedy preteky na Dobšinskom kopci neboli, tento rok bol vak míľnikom v ktorom sa Dobšiná premiérovo predstavila Európe. A že to nebolo iba tak akože, dokazujú aj historické fakty.

Dobšinský kopec 2012

V roku 2012 sa podarilo organizátorom zabezpečiť množstvo reklamných partnerov, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlilo nielen na celkovej propagácii podujatia, ale aj v otázke zabezpečenia podujatia po bezpečnostnej stránke. Množstvo betónových zábran, ktoré bolo treba na trať pozvážať, ale aj perfektne vypáskované zakázané zóny pre divákov totiž zhltli poriadny kus financií z rozpočtu, s ktorým organizátor pri príprave obdobných podujatí pracuje. Tieto financie však ako sa ukázalo neboli vyhodené zbytočne, odmenou bolo stotridsaťosem prevzatých jazdcov, medzi ktorými nechýbali najväčšie esá z celej Európy. Samozrejme na ich výkony sa prišlo pozrieť takmer dvadsaťtisíc divákov. Pre nich okrem pretekov zabezpečil organizátor aj večernú zábavu v podobe koncertov Rytmusa, Dary Rolins, Ega, Tiny, Tomiho Popoviča, ale aj mnohých ďalších interpretov.

Pri pohľade na samotné preteky treba konštatovať, že na Dobšinskom kopci 2012 doslova každou jazdou padali rekordy. O tento nevšedný športový zážitok sa postaral taliansky jazdec Simone Fagioli a jeho Osella FA30. Samozrejme sa Simone stal aj absolútnym víťazom Dobšinského kopca 2012 a to dosiahnutým časom 2 minúty 23,85 sekundy. Druhá priečka patrila Čechovi Milošovi Benešovi a tretie jeho krajanovi Otakarovi Krámskemu.

Dobšinský kopec 2013

Po premiérovom ročníku európskeho šampionátu v Dobšinej, v roku 2013 organizátor podvihol latku pripravenosti ešte vyššie. Podujatie dostalo ešte väčšiu dávku medializácie už pred samotnými pretekmi, v prvej zákrute po štarte pribudol nadchod, na Rovni jednotlivým pretekárom organizátor meral maximálnu dosiahnutú rýchlosť a večerný  kultúrny program sa presunul na námestie. Okrem toho Dobšinský kopec oslavoval okrúhle, tridsiate výročie, organizátor nelenil a vydal knihu, v ktorej bola zhrnutá celá história Dobšinského kopca.

Pri pohľade na zoznam prevzatých jazdcov musíme rovnako konštatovať, že aj týmto smerom sa posunul Dobšinský kopec smerom nahor. Bodaj by aj nie, veď zoznam prihlásených v roku 2013 obsahoval už stoštyridsaťtri mien. Samozrejme, keď sa darí, tak sa darí a aj v tomto roku mali možnosť diváci sledovať vylepšenie traťového rekordu. Opäť sa o to postaral Simone Faggioli a jeho hodnota sa zastavila na 2 minútach 21,898 sekundách. Druhá priečka patrila aj teraz českému jazdcovi Milošovi Benešovi a tretia Slovákovi Jarovi Krajčimu.

Dobšinský kopec 2014

Ani rok 2014 sa nedal zahanbiť. Zoznam prihlásených pred pretekmi hlásil takmer stosedemdesiat jazdcov. Z nich sa nakoniec na štart postavilo rovný stoštyridsaťdva. Opäť nechýbala kompletná európska, ale aj slovenská špička, kultúrny program dostal opäť nový rozmer a na námestí sa diváci, ale aj súťažiaci mohli zabávať už od piatkového večera. Čo sa týka samotného programu, organizátor sa snažil voliť taký program, aby si každý divák našiel niečo pre seba. A tak na pódiu nechýbal DJ EKG, Peter Bič Project, Majk Spirit, ale ani všetkým dobre známa Tublatanka.

Poďme však od kultúrneho programu k pretekom. V rámci nich mali možnosť diváci sledovať neskutočne tesné súboje z ktorých po tretíkrát v rade najlepšie vyšiel Talian Simone Faggioli. Ten sa v roku 2014 na Dobšinskom kopci predstavil s novou technikou v podobe špeciálu Norma M20FC a opäť posunul hranicu traťového rekordu, teraz na hodnotu 2:20,682 minúty. Za jeho chrbtom teraz skončil jeho krajan Fausto Bormoliny a tretie miesto patrilo Milošovi Benešovi.

Dobšinský kopec 2015

Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu Dobšinský kopec 2015 boli oproti predchádzajúcim o trochu iné ako tie predchádzajúce. Zatiaľ čo starší účastníci boli zvyknutí na to, že počas pretekov v Dobšinej takmer vždy pršalo, predchádzajúce ročníky zaradené do európskej spoločnosti oplývali pekným, suchým počasím. V roku 2015 však už druhá tréningová jazda musela byť z dôvodu prietrže mračien zrušená. Našťastie, počasie sa cez noc umúdrilo a súťažné jazdy sa už niesli v suchom prostredí a tak si diváci mali možnosť dosýta užiť aj večerný kultúrny program, ktorého ozdobou bol koncert Dary Rolins.

Druhým faktom, ktorý odlišoval predchádzajúce ročníky od toho aktuálneho, bola neúčasť rekordéra Dobšinského kopca, Taliana Simone Faggioliho. Ten sa ospravedlnil z dôvodu účasti na pre neho domácich, talianskych pretekoch. Túto jeho neúčasť samozrejme využil vo svoj prospech český jazdec Miloš Beneš a konečne si odviezol z Dobšinej víťazstvo. Za jeho chrbtom dojazdil Fausto Bormoliny a tretia priečka patrila Luxemburčanovi Davidovi Hauserovi.

Dobšinský kopec 2016

Rok 2016 oplýval zatiaľ najmenším počtom štartujúcich, ktorých bolo iba stoštrnásť. Napriek nižšiemu počtu pretekárov však diváci v Dobšinej privítali maximálnu európsku kvalitu, sprevádzanú výborným kultúrnym programom a Oldies Party Radia Vlna.

Na štart sa opäť postavil aj rekordér Simone Faggioli, ale premiérovo aj jeho najväčší súper v boji o titul, Talian Christiano Merli na Oselle. Už pred pretekmi bolo jasné, že práve táto dvojica, ak sa neudeje niečo nepredvídané bude stáť na niektorom zo stupňov pre víťazov.

Skôr ako sa podarilo vylúštiť túto hádanku však opäť zaúradovalo nevyspytateľné dobšinské počasie. Zatiaľ čo sobotné tréningové jazdy sa konali za sucha a tepla, počas noci sa rozpútalo nad Dobšinou dokonalé dažďové peklo, ktoré poriadne preverilo prípravu, ale aj pevnosť nervov celého vedenia pretekov. Najskôr riaditeľ podujatia posunul štart prvej ostrej jazdy o hodinu, neskôr opäť, až nakoniec sa štart posunul až na 13:00 hodinu popoludní. Ukázalo sa, že toto rozhodnutie riaditeľa bolo presne načasované, pričom do večera sa podarilo odjazdiť obe kompletné súťažné jazdy. Víťazstvo si v Dobšinej vyjazdil Simone Faggioli na Norme  M20FC, druhé miesto patrilo jeho krajanovi Paride Macariovi a tretie Faggioliho najväčšiemu rivalovi Christianovi Merlimu.

Aj v tomto roku, čiže 2017 sa Dobšinský kopec predstaví v spoločnosti najsledovanejších európskych pretekov automobilov do vrchu. Prípravy sú už v tomto momente v plnom prúde, pričom organizátor očakáva nadpriemernú účasť, keďže na Dobšinskom kopci 2017 budú bojovať o body aj účastníci Majstrovstiev Európy historických vozidiel. Všetko sa to udeje v dňoch 21. – 23.júla 2017.