„Štartovka“ v Dobšinej sľubuje krásne preteky

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2019, Tlačové správy

Do XXXVI. ročníka Dobšinského kopca 2019 je prihlásených 142 pretekárov. Nechýbajú ani najväčšie mená európskych kopcov.

Ak sa obzrieme späť na doterajších sedem ročníkov ME v Dobšinej, tak 142 prihlásených pretekárov je na úrovni priemerného počtu (viď. prehľad nižšie). Najmenej ich bolo prihlásených v roku 2016 (132) a najviac vlani (155). Toto číslo je však iba východzím a ešte sa zmení po piatkovom administratívnom a technickom preberaní. Každopádne už teraz vieme povedať, že do Dobšinej mieria najlepší kopcoví pretekári a čaká nás ďalší nádherný športový zážitok.

Poďme si to však rozmeniť na drobné. Do pretekov Majstrovstiev Európy sa prihlásilo 56 pretekárov. Jednoznačne najväčšími hviezdami sú Taliani Christian Merli (Osella) a Simone Faggioli (Norma). Merli vlani po deviatich rokoch zosadil z trónu Faggioliho a aj v Dobšinej mu „ukradol“ traťový rekord. Ten má teraz hodnotu 2:15,425 min. Súboj týchto titanov európskych kopcov bude určite vrcholom aj nasledujúceho víkendu. Posunie znova hranice rekordov?

Okrem úradujúceho majstra Európy v Kategórii 2, sa však môžeme radovať aj z účasti úradujúceho šampióna Kategórie 1, ktorým je Čech Lukáš Vojáček so svojim Subaru Impreza WRX (Skupiny A). Vojáček tento rok úspešne kráča za obhajobou titulu. O priebežné vedenie ho po pretekoch v talianskom Trente síce pripravil jeho najväčší súper Antonino Mugliuolo (Mitsubishi Lancer), no Vojáček Trento vynechal, a pri záverečnom odpočítaní to nemusí znamenať stratu. Rozhodne však potrebuje Taliana v Dobšinej poraziť.

Nás v Kategórii 1 najviac zaujíma Jano Miloň, ktorý so svojim McLarenom 650s GT3 štartuje v Skupine GT a tam mieri za európskym titulom. Miloň vynechal úvodné preteky vo Francúzsku a teraz aj italské Trento. Z dvanástich pretekov sa však do ME počíta päť najlepších výsledkov z každej polovice sezóny a tak je Miloň na tom lepšie, aj keď v tabuľke David Dědek s Alfou Romeo 147 vyzerá opticky o sedem bodov vyššie. Toto bude teda ďalší z priamych súbojov o európsky titul, ktorý v Dobšinej uvidíme.

V Kategórii 2, Skupine E2-SH sa môžeme tešiť zo štartu nádhernej Lancie Delta Integrale, ktorú do Dobšinej privezie Felix Pailer. Rakúšan si preteky užíva podobne ako náš Igor Drotár (Škoda Fabia R5), ktorý bojuje o slovenský titul s Verom Cvrčkom. Ešte skôr, než prejdeme na slovenské štartové pole, tak dodajme, že lákadlami v tejto Skupine budú určite McLaren F1 Evo Marek Rybníčka, či Lotus Elise Dana Michla. Nádherných áut a veľkých mien je však na štarte v Dobšinej naozaj veľa a nedá sa vymenovať každý. Určite treba prísť a vidieť.

Pozrime sa aj na slovenský šampionát. Do MSR PAV sa prihlásilo 62 pretekárov. Už tradične tu o absolútny titul bojuje nestarnúci Prešovčan Igor Drotár, ktorý aj teraz do Dobšinej prichádza ako líder priebežného poradia. Súboj s Cvrčkom (L Racing) korení sezónu a Vero sa bude snažiť dobehnúť bodovú stratu po dvoch nedokončených pretekoch. Podarí sa mu to?

Dobšinské preteky sa počítajú aj do českého „majstráku“ a tak máme na štarte prihlásených 34 súťažiacich do MČR. U našich západných susedov je na tom najlepšie Miloš Beneš, ktorý však svoju Osellu do Dobšinej tento rok neprihlásil a preto najlepším českým pretekárom bude Marek Rybníček s už spomínaným Mclarenom.

Pre úplnosť si dopovedzme, že do MSR PAV-HA sa prihlásilo deväť pretekárov a do MČR PAV-HA štyria. Slovenský kopcový pohár má prihlásených sedem pretekárov.

142 prihlásených pretekárov na Dobšinský kopec 2019 reprezentuje deväť krajín. Najviac je českých pretekárov (65) a slovenských pretekárov (53). Sedem ich došlo z Talianska a Maďarska, päť z Rakúska, dvaja z Chorvátska a po jednom pretekárovi majú Francúzsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

Ešte predtým, ako budeme v piatok 19.júla 2019 vedieť, koľkí prešli administratívno-technickým procesom preberania, tak sa pozrime spolu na prehľad prihlásených a štartujúcich za doterajších sedem rokov Majstrovstiev Európy v Dobšinej.

Prehľad prihlásených pretekárov na preteky EHC na Dobšinskom kopci v rokoch 2012-2019:
2019 – 142 prihlásených – ? odštartuje
2018 – 155 prihlásených – 140 odštartovalo
2017 – 142 prihlásených – 117 odštartovalo
2016 – 132 prihlásených – 114 odštartovalo
2015 – 134 prihlásených – 119 odštartovalo
2014 – 142 prihlásených – 123 odštartovalo
2013 – 143 prihlásených – 116 odštartovalo
2012 – 138 prihlásených – 122 odštartovalo
(spolu prihlásených 1.128 : 8 = 141)

Preteky štartujú v sobotu 20.júla 2019 dvoma tréningovými jazdami a v nedeľu 21.júla 2019 sú na programe dve súťažné jazdy. Dianie budete môcť sledovať na našej webovej stránke www.dobsinskykopec.com, ako aj na našom profile na FB.

Ľuboš Kašický
Tlačový tajomník DK 2019