Všímajte si Sebastiéna Petita

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2021, Tlačové správy

Skúsený Francúz (46 r.) je tak trochu v tieni Talianov, no viacnásobný majster Francúzska rozhodne patrí medzi najužšiu európsku špičku pretekárov do vrchu. Na Slovensku je prvýkrát a preto neušiel našej pozornosti.

 

Usmiaty pohoďák z francúzskeho Chambéry je pre nás zaujímavý aj tým, že má priateľku Češku a vedľa nej sa už naučil aj zopár českých slov. V Čechách teda už bol, bol však už niekedy na Slovensku?

Sebastién Petit: Na Slovensku som prvýkrát. Som rád, že som sa dozvedel o týchto pretekoch a že som sa sem rozhodol prísť.

Dobšinský kopec: Sebastién, začnime teda tým, ako sa vám na Slovensku páči?

SP: Slovensko je veľmi pekná krajina. Keď som uvidel krásnu prírodu, tak sme sa rozhodli, že po pretekoch tu ešte chvíľu chceme zostať a objaviť krásy miestnej prírody.

DK: To nás veľmi teší. Máme však za sebou prvú tréningovú jazdu a tak nás zaujíma, aké sú vaše prvé bezprostredné dojmy z trate?

SP: Trať je tu poriadne náročná. Máme nový setup a ešte iba hľadáme nastavenie. Aj preto môj úvodný čas nie je mojim reálnym časom. V druhom tréningu však ešte popracujeme na nastavení a pripravíme sa na zajtrajšie preteky, kde chcem získať pekné body do šampionátu.

DK: O dobšinskej trati sa vraví, že je rýchla. Sedí vám takýto charakter trate? Máte rýchle trate rád?

SP: Trať sa mi páči, ale dlhé rovinky príliš nemusím. Veď každý vie na rovinke dupnúť na plyn. Radšej mám trate s rýchlymi zákrutami. Dobšinský kopec ponúka rýchle, ale aj technické zákruty. Vtedy človek musí veriť sám sebe aj svojmu auto. Pritom je však stále veľmi dôležité nájsť ideálnu stopu. Tu je dôležité, po prvej pomalej zákrute, držať správne tempo. Pripomína mi to hojdačku, ktorá musí byť plynulá.

DK: A už ste správnu jazdnú stopu našli?

SP: Dúfam, že áno. Skúšam to. Asfalt je dobrý a je to bezpečné. Auto je v poriadku a aj ja som ok. Takže teraz sa musím už len ja zlepšovať. Jazdia sa tu iba dva tréningy a zajtra sa už ideme naostro. Tak uvidíme.

DK: Miestna trať má takmer sedem kilometrov, čo nie je málo. Ako sa vám učí taká dlhá trať? Máte na to nejaký grif?

SP: Naposledy sme jazdili v Trente a preto je Dobšinský kopec oproti tomu ľahký. Tam je to samá zákruta. Tu sa trať dá zapamätať ľahšie. Už viem, kde je čo, len je ťažké nájsť teraz tu správnu ideálnu stopu.

DK: Ako teda vidíte svoje zajtrajšie šance v pretekoch?

SP: Azda umiestnenie niekde v TOP5 by mohlo byť reálne. Možno aj pódium. Faggioli s Merlim sú kúsok pred nami. Vyzerá to však, že by sme sa mohli popasovať o umiestnenie s Degasperim, či Benešom.

DK: A ako to cítite v rámci celkového poradia v tomto ročníku európskeho šampionátu, kde ste v absolútnom poradí Kategórie 2 priebežne tretí a v Skupine CN/E2-SC dokonca druhý za Faggiolim?

SP: Každé umiestnenie na pódiu bude dobré. V šampionáte považujem za priameho súpera Degasperiho a tak verím, že Miloš Beneš ho porazí a zoberie mu nejaké body, čo by mi pomohlo.

DK: Držíme vám teda palce, nech sa vám preteky vydaria a vy budete mať dôvod sa do Dobšinej vracať. Ďakujem za rozhovor.

 

 

 

Ľuboš Kašický

Tlačový tajomník DK 2021