Vzácne polodrahokamy pre víťazov

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinský kopec 2019, Tlačové správy

Nad Dobšinou sa popoludní rozpršalo a druhá súťažná jazda je prerušená. Pokiaľ dážď ustane a my dokončíme dnešné tréningové jazdy, tak si niečo povedzme o vzácnych polodrahokamoch, ktoré zdobia tohtoročné ceny pre víťazov.

Mesto Dobšiná sa od nepamäti spájaná s baníctvom. V šestnástom až osemnástom storočí sa tu ťažila meď a strieborné rudy. Neskôr, v devätnástom storočí mesto rozkvitalo pri ťažbe kobaltovo-niklových rúd, ktoré na svetových trhoch prudko rástli. Okolité Slovenské Rudohorie je mimoriadne bohaté na viaceré cenné suroviny či nerasty a práve to stálo na začiatku myšlienky pripraviť pre víťazov XXXVI. ročníka Dobšinského kopca 2019 vzácne a vskutku mimoriadne ceny.

Organizačný výbor Dobšinského kopca spolu s mestom Dobšiná nechali vyrobiť ceny z polodrahokamov, ktoré sú osadené do dreva a do skla. Vzácne kamene boli špeciálne vyťažené pre tento účel v dobšinských baniach Július a Michal. Jedná sa o polodrahokam jaspis, ktorý prináša duchovný jas a o kameň fuchsit, ktorý je medzi baníkmi považovaný za kameň zdravia a pohody. Po špeciálnom opracovaní vznikla nádherná trofej, ktorá od nedele bude zdobiť vitrínu nového víťaza pretekov.

Sledujte nás aj ďalej na našej webovej stránke www.dobsinskykopec.com, ako aj na našom profile na FB.

Ľuboš Kašický
Tlačový tajomník DK 2019